2024.február 2-4. Somogyvámos, Krisna-völgy

A XXII. téli találkozó helyszíne Somogyvámos, Krisna-völgy volt. Nagy örömünkre szolgált, hogy e pár napra megkaphattuk társaságotokat.

 

2024 Teli tali 001

 

Február 2. Péntek

Közös megbeszélés zajlott az est folyamán az iskolában az egyes közösségek beszámolóival, és közös érdekű ügyeink feltárásával.

 

Február 3. Szombat – NYITOTT NAP

A közös étkezés után egy fenntarthatósági körsétára indultunk a kézműves ház, textilműhely megtekintésére:

Teli 2024 image002

Teli 2024 image004

Teli 2024 image006

Fotók: Ruprech Judit

 

…majd átmentünk a tehenészetbe a járgányházhoz, ahol az állati igavonóerő többcélú alkalmazásával ismerkedtünk Antardhi dász (Kósa Antal) vezetésével. A járgány működtetése révén átalakítóval magtisztító, cséplő, daráló, fűrész, malom, stb. üzemeltethető. Ugyancsak népszerű volt a „zebu-taxi”, amelyet törpe zebuk alkalmazásával ki is próbálhattak a bátrabbak.

Teli 2024 image008

Teli 2024 image010

Teli 2024 image012

Fotók: Ruprech Judit

 

A körséta újabb állomása a kertészet volt, ahol Bálamódaka dász (Antal Balázs) kalauzolt bennünket a regeneratív gazdálkodás, talajéltetés, komposztálás és ezek révén a fenntartható növénytermesztés világában.

Teli 2024 image014

Teli 2024 image016

Teli 2024 image018

Fotók: Ruprech Judit 

 

Közös ebéd után visszatértünk az iskolába, hogy a szombati nyílt napon az érdeklődőkkel együtt hasznos beszélgetést folytassunk. Bemutatkoztak a jelenlévő élőfalvak (Agostyán, Gyűrűfű, Nyim, SZÖSZ, Visnyeszéplak, Krisna-völgy), majd az összes résztvevőt, számos régi és új kezdeményezést is megismerhettük. Szó esett az információs csatornákról, a gazdálkodás számára fontos jogszabályi változtatásokra tett törekvéseinkről (Zaja Péter, Visnyeszéplak), a párhuzamosan működő hazai Gyüttment találkozóban, Komahálóban, valamint a nemzetközi GEN-Europe-ban vállalt szerepeinkről, részvételünkről (Sall Fanni, Nyim).

Már csak vacsora után jutottunk a vándor egyetem tárgyalásához. A beadott pályázatunk ugyan nem volt sikeres, viszont sok részlet kidolgozásra került, és valójában nincs akadálya, hogy működjön közös képzési rendszerünk.

Estébe nyúlóan még beszéltünk közösségalapítás, fenntartás mikéntjéről, az egyes helyszínek örömeiről vagy nehézségeiről, kérdés-felelek formájában.

2024 Teli tali 002

 

Február 12. vasárnap

Az iskolában találkoztunk délelőtt, hogy közös ügyeinkről beszéljünk.

1. Együttműködési lehetőségek a MÉH-en belül:

  1. A vándor egyetem gondolata mellett más – korábbi – elképzelésünk újraélesztése is szóba jött. Létrehoznánk egy többcélú online felületet (drive, google sheet), amelyen elsősorban felkínált és keresett termények, termékek, szolgáltatások, képzések, szállítmányozás, illetve közös beszerzési lehetőségek szerepelnének. Minden közösség szabadon tudná kezelni a felületet. A táblázat tartalmára Pártha dász (Krisna-völgy) összeállít egy javaslatot, az online felület megalkotását Kertész Ildikó vállalta és belső levelezőlistán tesszük közzé élesítés előtt. Határidő:
  2. Czumpf Attila (Agostyán, TÉA) egy olyan közös platform megalkotását kezdeményezte, amelyen minden érdeklődőnek, leendő alapítónak hasznos információk lennének egybegyűjtve, gazdasági számításokkal alátámasztva (családok megélhetése ökológiai szemlélettel). Ez a felület az Agrárminisztérium, vagy más döntéshozói szerv felé is egységes anyagot szolgáltatna a MÉH-ről és a képviselt eszmeiségről, gyakorlatról. Attila vállalta a MÉH tagság megfogalmazását (egyfajta önmeghatározás), és az élőfalu definícióját (mit jelent, milyen feltételek teljesülése eredményezi a MÉH tagságot - „Saját példájával is igazolja azt, amit elmond.”). Az elkészült anyagot ugyancsak véleményezhetjük a belső levelezőlistán. Határidő: nyári találkozó.
  3. A vándor egyetem táblázatban összegyűjtött anyagait a honlapon lehetne elhelyezni. Szükséges hozzá egy rövid leírás a céljairól, a létrejöttének okáról. Labanc Györgyi a TÉA önkéntes révén meg tudja formálni a technikai részét.

2. A Magyar Élőfalu Hálózat kommunikációs csatornái és egyéb kapcsolódási lehetőségek (honlap, hírlevél, FB, stb.)

  1. A honlap élőbbé tételéhez fel kellene frissíteni az egyes helyszínek bemutatkozó anyagát. (Határidő: …)
  2. Élő eseménynaptár készülne a honlapra, amelybe mindig fel tudjuk tölteni a várható programokat, képzéseket.
  3. A Facebook oldal élőbbé tételéhez ugyancsak aktív eseménynaptár szerepelne, az admin lehetőséget minden helyszín megkapja (Sall Fanni összegyűjti és felhatalmazza az egyes helyszínek megbízott adminjait – határidő: ). A közös FB oldalon ugyancsak lehet rövid szakmai bejegyzéseket is közzétenni. Fontos lenne a kívülállók számára, hogy ne csak élőfaluként, hanem ökofaluként is meg lehessen találni (ezen a néven keresők is ide találhassanak).
  4. A hírlevél megjelenése továbbra is havonta várható (Zaja Péter, szerkesztő). A hírek, anyagok beküldése a lapzárta előtt 1 héttel szükséges. A következő számhoz február 15-ig kellenének a híranyagok. A hírlevelek is feltöltésre kerülnek a honlapra. A nagyobb terjedelmű magazin megjelentetése egyelőre nehezen megvalósítaható.
  5. Kapcsolódás Gyüttment mozgalommal, Új komahálóval, Tanya Egyetem, más szerveződéssel: a Gyüttment találkozóval a nyári MÉH találkozó továbbra is partner lenne, az Új komahálóban több MÉH tag is aktívan részt vesz, a Tanya Egyetem főszervezőjével, Sipos Mihállyal Czumpf Attila tart kapcsolatot, hogy egy valós együttműködés alakulhasson, félreértések nélkül, szükségesség alapján.

3. Oktatás, nevelés és utánpótlás nevelés a közösségben

  1. Provokáltam a jelenlévőket, hogy milyen vízióval és annak megvalósítási tervével rendelkeznek, ha egy 20 éves távlatot nézünk. Mi volt az elképzelés az egyes közösségek esetében, és az eltelt 10-20-30 év után milyen jövőképet festenének, ha a következő generáció megnyilvánulni látszik.

Ahol már vannak gyerekek, jó a tapasztalat, hogy többen választják önként, hogy jelenlétükkel, életükkel tovább viszik a hely szellemiségét. Ahol még fiatalabb a közösség, ott most kezd körvonalazódni, hogy nagyobb távú célokat fogalmazzanak meg maguknak.

4. Következő nyári találkozó

A Gyüttment találkozóra alapozunk, de Nagy Tamás (SZÖSZ) javasolja, hogy még hagyjuk nyitva egy önálló MÉH nyári találkozó lehetőségét (helyszín javaslattal él később, esetleg MOGY-on belül).

A találkozó közös ebéddel és egy jó hangulatú falu bejárással zárult a barátság jegyében. Köszönjük mindenkinek a kedvező és építő részvételt, valamint hogy megajándékoztatok bennünket a házigazda szerep lehetőségével.

 

Pőcze Vilmos (Pártha dász)